Monodram oparty na wspomnieniach repatriantów francuskich przeplatany piosenką francuską
Pomysł i wykonanie: Urszula Raczkowska
reżyseria: Przemysław Jaszczak
akordeon: Waldemar Polowy
kontrabas: Paweł Stuczyński
Niezwykle klimatyczny i wzruszający monodram Urszuli Raczkowskiej przywrócił tradycje Teatru Letniego w Pałacu Struga. Po prawie 100 letniej przerwie artyści ponownie zagościli w pałacowej przestrzeni, wypełniając ją doskonała sztuką i muzyką.
Słów kilka o tym, co wspólnego mają Teatr Letni, Pałac w Strudze i Berlin lat 20-stych …
Jak „ówczesna wieść gminna niesie” z początkiem lata, gdy kończył się sezon operowy w Berlinie rodzina kupiecka Aufricht wraz z wąskim gronem przyjaciół wybywali do Wrocławia, a stamtąd w kilka samochodów zajeżdżali do pałacu w Strudze (Adelsbach).
Z wąskiego grona przyjaciół wymienić należy między innymi Bohemę Berlińską związaną z Berlińskim Teatrem Schiffbauerdamm, którego mecenasem był Wrocławski kupiec patronujący takim postaciom jak Bertold Brecht („Opera za trzy grosze” wystawiana była w Berlińskim Teatrze dzięki finansowemu wsparciu Aufricht’a), malarz Georg Grosz, pisarz Tomasz Mann oraz znani Theo Mackeben – kompozytor i dyrygent, Erich Engel – dyrektor i aktorzy teatru.
I tak latem nieśpieszny rytm „wiejskich wywczasów” ożywiał i uświetniał Teatr Letni w Strudze. Tylko nieliczni z pośród śmietanki towarzyskiej i kuracjuszy pobliskiego słynnego uzdrowiska Bad Salzbrunn (Szczawno Zdrój) otrzymywali zaproszenia i mieli okazję zobaczyć np. Operę za trzy grosze.