X Festiwal Lodów
02.07.2022 - 28.08.2022

Po raz dziesiąty odbył się Festiwal Lodów. Jak co roku we wszystkie wakacyjne weekendy można było delektować się oryginalnymi i wyszukanymi smakami lodów. W tym roku nowością były lody z pokrzywy, biała czekolada z jagodą oraz blue hawaiian.

Dochód ze sprzedaży lodów, napojów, książek, koszulek cegiełek i biletów na zwiedzanie, Fundacja Pałac Struga w tym roku przeznaczyła na I etap prac konserwatorskich zachowanych oryginalnych tynków renesansowych na elewacji frontowej pałacu. Oryginalne tynki renesansowe, dodatkowo posiadające dekoracje malarska należą do rzadkości. Na elewacji frontowej pałacu zachowało się ok. 30% oryginalnych tynków renesansowych. W tym roku zostały one odsłonięte (usunięto współczesne tynki cementowe, które negatywnie wpływały na zachowane wapienne renesansowe tynki), oczyszczone i podklejone. Zostały także uzupełnione barokowe opaski okienne. W przyszłym roku planowane są kolejne prace: uzupełnienie nasieków w tynkach renesansowych, odtworzenie brakujących fragmentów tynku oraz uzupełnienie malowideł na tynkach: boniowania na narożnikach oraz obramień okna strzelniczego i obramień okien na wieży,

W sprzedaży i serwowaniu lodów pomagali nam niezawodni wolontariusze: Maja, Niko, Kacper, Adrian i Marysia.

Serdecznie zapraszamy na następny festiwal lodów w przyszłym roku bo u nas „Ze smakiem można pomagać w rotowaniu zabytku”.