V Podwieczorek z Księżną Izabelą Czartoryską
27.08.2023

Już po raz piąty odbył się Podwieczorek z Księżną Izabelą Czartoryską czyli wydarzenie historyczno-artystyczne upamiętniające wizytę Księżnej na podwieczorku w Pałacu Struga. Wydarzenie Księżna opisała w swoich pamiętnikach: „Dyliżansem przez Śląsk – dziennik podróży .

W tym roku program wydarzenia był niezwykle bogaty. Wieczór rozpoczęliśmy Kuratorskim zwiedzaniem wystawy – mgr  Sylwia Sobieraj-Borowiec po raz ostatni oprowadziła gości po wystawie pt. III Międzynarodowy Przegląd Sztuki – Pałac Struga 2023. Od gór Po morze”.

Następnie w sali balowej odbył się  Finisaż III Międzynarodowego Przeglądu Sztuki – Pałac Struga.2023 / wydarzenie w tym roku Patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – pan Cezary Przybylski. Prezes Fundacji Pałac Struga przedstawiła publiczności przybyłych na finisaż artystów – uczestników wystawy oraz wręczyłam im katalog prezentujący wystawę.

Wieczór uświetnił koncert pt. „Tanga i pieśni miłosne” w wykonaniu: tenor Marcin Naruszewicz oraz tancerze: Agnieszka Lewicka i Marcin Głowacki. Był to piękny i niezwykle klimatyczny występ. Po prawie stuletniej przerwie w sali balowej Pałacu Struga ponownie rozebrzmiała muzyka operowa. Pan Marcin Naruszewicz – były solista Opery Nova oraz Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, aktualnie Burmistrz Czaplinka przejechał ponad 400 km aby swoim wspaniałym głosem oczarować bardzo liczną publiczność. Występ dopełnili doskonali tancerze tanga.  Serdecznie dziękujmy soliście i tancerzom za charytatywny występ.

Wieczór zakończyła niezwykła opowieść o Księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz o historii, kulturze i sztuce pt. „Dama z gronostajem” w wykonaniu p. Iwony Chodur. Pani Iwona, na co dzień przewodniczka wycieczek krajowych i zagranicznych, prywatnie pasjonatka historii, także bezpłatnie przygotowała prelekcję i opowiedziała o kolekcji rodziny Czartoryskich oraz o słynnym obrazie „Dama z gronostajem”, barwnie przeplatając historię anegdotami z życia. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Iwonie za poświęcony czas oraz wspaniałą opowieść.

Wstęp na wydarzenie był bezpłatny.