III Biwak Historyczny – 2-ga Bitwa pod Strugą
11.05.2019 - 12.05.2019

Już po raz trzeci, w dniach 11-12.05 .2019 mieliśmy przyjemność gościć uczestników Biwaku Historycznego-Bitwa pod Strugą. Organizatorów: Wójta Gminy Stare Bogaczowice, Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Starych Bogaczowicach, Burmistrza Szczawna Zdroju oraz Fundację Pałac Struga zaskoczyła w tym roku rekordowa liczba uczestników – tym razem w biwaku i w inscenizacji bitwy z 15 maja 1807 roku wzięło udział 120 rekonstruktorów. Niestety w tym razem aura nam nie sprzyjała ale deszcz nie przegonił z pola bitwy uczestników – wszystko odbyło się zgodnie z planem inscenizacji. Po inscenizacji można było zwiedzać obóz wojskowy w przypałacowym parku.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom i wszystkim rekonstruktorom za wspaniałe widowisko i żywą lekcję historii. Szczególne podziękowania i gratulacje należą się Dyr. Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego pani Ilonie Bujalskiej za zorganizowanie tego wielkiego wydarzenia. W tym roku partnerem wydarzenia był Prezydent Wałbrzycha.

Fundacja Pałac Struga tuż przed biwakiem historycznym odebrała z drukarni pierwsze polskie wydanie opisujące drugą bitwę pod Strugą: „Wojny napoleońskie na Śląsku. Bitwa pod Strugą 1807” autorstwa Krzysztofa Wieczorka i Macieja Utechta. Teraz znamy już całą prawdę o bitwie.