Historia Teatru Letniego
Pałac Struga
W 2013 roku, w działającej już i wyremontowanej Oficynie, pojawiła się za pośrednictwem Bookingu rezerwacja pokoi dla gości z Australii. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie pamiętnik spisany przez dziadka jednego z gości. Dzięki temu nagle odkryliśmy nieznaną dotąd kartę z historii Pałacu Struga z okresu międzywojennego.
W latach 20. XX wieku w Berlinie mieszkał pan Ernst J. Aufricht, zamożny przedsiębiorca i wielki miłośnik opery, która wówczas ustępowała miejsca rozwijającej się kinematografii. Rodzina Aufrichtów była właścicielem Pałacu w Adelsbach (obecnej Strudze) oraz dużego majątku ziemskiego, położonego pomiędzy wsią a pobliską miejscowością Stare Bogaczowice (Alt Reichenau). Wyjątkowe barokowe wnętrza pałacu, zwłaszcza sala balowa, zainspirowały rodzinę Aufrichtów do przenoszenia letnich przedstawień operowych z Berlina do Pałacu w Adelsbach.
Po zakończeniu sezonu teatralnego w Berlinie, rodzina Aufrichtów zabierała ze sobą dyrektora opery, muzyków, aktorów oraz artystyczną elitę, by latem wystawiać opery i sztuki teatralne w pałacu. Rodzina była mecenasem wielu znanych artystów, takich jak Bertolt Brecht, który dzięki nim mógł wystawić swoją „Operę za trzy grosze” nie tylko w Berlinie, ale również w Pałacu w Adelsbach. Z pamiętników rodziny wiemy, że na lato do pałacu przyjeżdżali także tacy twórcy jak Tomasz Mann i George Grosz.
W latach 1920-1933 Struga niespodziewanie stała się konkurencją dla Teatru Zdrojowego w pobliskim Szczawnie-Zdroju. Niestety, działalność rodziny przerwało dojście Hitlera do władzy. Aufrichtowie, ze względu na swoje pochodzenie, zostali zmuszeni do ucieczki najpierw do Szwajcarii, potem do Francji, a w końcu do Anglii.
W 2014 roku, zainspirowani i zafascynowani historią rodziny Aufrichtów, reaktywowaliśmy Teatr Letni w Pałacu Struga monodramem Urszuli Raczkowskiej pt. „Między miejscami”. Zdewastowany pałac znów ożył, przywracając życie i sztukę do tego wyjątkowego miejsca.