EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA: prelekcja: Hannibal Smoke „Najpiękniejsza katastrofa świata – zagłada pejzażu kulturowego na Dolnym Śląsku”
17.09.2017

25 Europejskie Dni Dziedzictwa

„Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”

w Pałacu Struga 16-17.09.2017

25 Europejskie Dni Dziedzictwa odbywały się pod hasłem: „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”. Wydarzenia które z tej okazji przygotowała Fundacja Pałac Struga bardzo mocno wpisały zarówno w temat tegorocznych obchodów EDD ale przede wszystkim w serca i sumienia uczestników za sprawą dwóch niezwykłych spektakli Teatru Aftycznego oraz wyjątkowego wieczoru autorskiego Hannibala Smoke.

Sobotnie spektakle Teatru Aftycznego wstrząsnęły widzami ale w niedzielny wieczór wcale nie było łatwiej: Hannibal Smoke przygotował prezentację multimedialną pt. „Najpiękniejsza katastrofa swiata – zagłada pejzażu kulturowego na Dolnym Śląsku”. Po zakończeniu wojny na tych terenach w dalszym ciągu odbywała się rzeź ale tym razem na zabytkach. Z ponad 1500-2000 dworów, pałaców, zamków przetrwała zaledwie połowa…. Unicestwilismy wspaniałe bogactwo i dorobek wielu wczesniejszych pokoleń. Prezentacja przeniosła nas do nie istniejącego już swiata bajkowych rezydencji dolnosląskich oraz zgładzonych zabytków Wrocławia. Była to magiczna podróż do nieistniejącego swiata….

 

Hannibal Smoke

Pisarz, dziennikarz, fotoreporter i grafik. Autor magicznej trylogii kryminalnej osadzonej w scenerii Dolnego Śląska: Tusculum, Muzeum Prawdy i Emplarium – Książki Roku 2012 w internetowym plebiscycie KzK. Debiutował bestsellerowym zbiorem opowiadań sensacyjno-obyczajowych Kompot ze świeżego nieboszczyka, po latach uzupełnionym i wydanym pod tytułem Apokalipsa czyli sport motorowodny.

Publicysta i fotoreporter Onet.pl zaangażowany w ratowanie dolnośląskiego pejzażu kulturowego, co dokumentuje popularna strona na facebooku: HANNIBAL SMOKE: EMPLARIUM oraz autorski kanał na You Tube.

W grudniu 2016 roku ukazało się Niewidzialne Miasto, bestsellerowy album historyczny przedstawiający najważniejsze budowle Wrocławia zrównane z ziemią od 1938 do 2000 roku. Obecnie pracuje nad książką Niewidzialny Dolny Śląsk. Tematem tej publikacji będą setki obiektów rezydencjonalnych unicestwionych w regionie od czasów wojny do dziś.

 

Najbardziej wstrząsająca zagłada – film: „Druga smierć Sybilli”

https://www.youtube.com/watch?v=-s9k3VZ0Mgk

Oraz tytułowa „Najpiękniejsza katastrofa swiata”

https://www.youtube.com/watch?v=RwEKK1YetrM