Europejskie Dni Dziedzictwa – „Połączeni dziedzictwem”. 17.09.2022
17.09.2022

Europejskie Dni Dziedzictwa w Pałacu Struga – sobota 17.09.2022 o g.18:00.
W tym roku tematem przewodnim EDD jest hasło „Połączeni dziedzictwem”.
Fundacja Pałac Struga poprosiła właściciela pałacu, pana Krzysztofa Wieczorka o kontynuację cyklu wykładów poświęconych Cesarzom Świętego Cesarstwa Rzymskiego, władców Europy których portrety zdobią salę balową.
W zeszłym roku na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczawnie Zdroju, pan Krzysztof Wieczorek brawurowo i niezwykle ciekawie zaprezentował postać Maksymilina I. Dla tego władcy czas nie był zbyt łaskawy w Pałacu Struga ponieważ jego portret nie zachował się. Ale puste miejsce na ścianie pan Krzysztof Wieczorek niezwykle barwnie wypełnił historią tego władcy i losami Europy.
W tym roku tematem przewodnim byli trzej władcy z portretów renesansowych namalowanych na fryzie górnym na ścianach sali balowej w pałacu. Tym razem nasz prelegent „rozprawił” się z dynastią Luksemburską barwnie opisując losy Karola IV oraz jego synów: Wacława IV i Zygmunta oraz ich związki z Polską a właściwie z polskimi królewnami i księżniczkami: Anną Świdnicką –  bratanicą Bolka II, Ryksy Elżbietą – córką króla polskiego Przemysława II i żoną Wacława II oraz Elżbietą Kazimierzówną – najstarszą córką Kazimierza III Wielkiego.