EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA: II Festiwal Teatralny – Teatr Aftyczny „A jedyna broń…to liczba” i „Oto człowiek”
16.09.2017

25 Europejskie Dni Dziedzictwa

„Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”

w Pałacu Struga 16-17.09.2017

25 Europejskie Dni Dziedzictwa odbywały się pod hasłem: „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”.Wydarzenia które z tej okazji przygotowała Fundacja Pałac Struga bardzo mocno wpisały zarówno w temat tegorocznych obchodów EDD ale przede wszystkim w serca i sumienia uczestników za sprawą dwóch niezwykłych spektakli Teatru Aftycznego oraz wyjątkowego wieczoru autorskiego Hannibala Smoke.

Na długo pozostaną w pamięci widzów spektakle „Oto człowiek” i „A jedyna broń… to liczba”. W sobotni wieczór doswiadczylismy prawdziwego teatru: poruszającego, przejmującego, zaskakującego czyli Teatru Aftycznego, stworzonego przez Człowieka Renesansu – niezmiernie i wszechstronnie utalentowaną panią Sylwię Aftykę-Łodę oraz szalenie zdolną młodzież z gimnazjum Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu oraz absolwentów tegoż gimnazjum, którzy zjawili się w Pałacu Struga aby po raz ostatni zagrać w spektaklu „A jedyna broń… to liczba”.

Teatr Aftyczny w pierwszym spektaklu: „Oto człowiek” poruszył jakże aktualny dla nas wszystkich problem konsumpcjonizmu. Krótki, minimalistyczny i dosadny spektakl wytrącił nas z codziennych „kolein” życia – pokazał jak spłyciło się nasze współczesne życie i stawia pytanie czy na pewno chcemy spędzić resztę życia na zakupach w hipermarkecie. Czy są jeszcze dla nas istotne wartosci niematerialne? Czy człowiek pozostanie człowiekiem?

Drugi spektakl, „A jedyna broń… to liczba” odmalował najczarniejszy krajobraz dziedzictwa z naszego regionu – holokaust – kajobraz zagłady. W ogołoconych murach Pałacu Struga spektakl ten nabrał nieprawdopodobnej siły wyrazu – poraził nas autentycznoscią grozy, rozpaczy, okrucieństwa i beznadziei jaka dotknęła tysięcy więźniów obozu Gross-Rosen pracujących przy tworzeniu kompleksu Riese.

 

Galeria zdjęć ze spektaklu Oto człowiek

 

 

 

Galeria zdjęć ze spektaklu A jedyna broń… to liczba