EDD – Europejskie Dni Dziedzictwa Żywe dziedzictwo – tradycja od pokoleń
09.09.2023

Fundacja Pałac Struga po raz siódmy zorganizowała Europejskie Dni Dziedzictwa.

Tym razem Prezes Fundacji Pałac Struga zaprosiła na opowieść o powojennych losach wyjątkowego zabytku, którego początek powstania sięga średniowiecza, poprzez rozkwit w renesansie i baroku do totalnej dewastacji po 1945 i odradzania się od 2003 roku.

Zespół pałacowo parkowy w Strudze to niezwykły zabytek, który od 20 lat sukcesywnie ratujemy. Średniowieczna siedziba rycerska stopniowo rozbudowana do okazałego dworu renesansowego, niezwykle bogato dekorowana przez kolejne stulecia, od 1945 roku była bezmyślnie i bezlitośnie dewastowana. Ten zabytek miał jednak ogromne szczęście, bowiem znaleźli się pasjonaci pragnący uchronić go od zagłady. Zapraszamy na opowieść o niezwykłym dziele ratowania pałacu, oficyny i parku w Strudze – zadaniu do realizacji przez kilka następnych pokoleń.

Aby sięgnąć do bogatej tradycji regionu zaprosiliśmy dodatkowo na ten wieczór koronczarkę – Panią Elżbietę Struzik, która od wielu lat wykonuje koronki w technice klockowej. Pani Elżbieta zademonstruje zarówno technikę wykonania koronek oraz zaprezentuje przykładowe prace ze swojego niezwykle bogatego zbioru.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.