Biwak Historyczny-Bitwa pod Strugą
12.05.2017 - 14.05.2017

Z okazji 201 rocznicy II Bitwy pod Strugą 12-14.05.2017 odbył się po raz pierwszy Biwak Historyczny z inscenizacją 2-giej bitwy.
W inscenizacji uczestniczyło 120 rekonstruktorów z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec.
W piątek 12 maja Grupy Rekonstrukcji Historycznej rozbiły obóz w parku Pałacu Struga. Wieczorem, reprezentacja rekonstruktorów udała się do Domu Zdrojowego w Szczawnie Zdroju i podczas przerwy w projekcji filmu Andrzeja Wajdy pt.”Popioły” zaprezentował;a musztrę i zaprosiła mieszkańców i kuracjuszy na inscenizację bitwy.
13 maja o g. 10:00 w restauracji Adelsbach w oficynie pałacowej odbyła narada dowódców
a następnie rekonstruktorzy udali się na wzgórze, przed pomnik Ułanów Legii Polsko-Włoskiej gdzie odbyła się inscenizacja II-giej Bitwy pod Strugą.
Po zakończeniu inscenizacji i oddaniu salwy honorowej na czesć poległych w bitwie 15.05.1807 roku rekonstruktorzy powrócili do Strugi. Po południu widzowie mogli zwiedzać XIX wieczny obóz wojskowy.
Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja dla organizatorów i dowódców. Kolację poprzedził występ uczniów i absolwentów Szkoły podstawowej nr 15 z Wałbrzycha. Uczniowie recytowali obszerna fragmenty „Popiołów” i spiewali piesni patriotyczne.
14:00 maja za zakończenie obchodów 210 rocznicy bitwy reprezentanci Grup Rekonstrukcji Historycznych przemaszerowali ulicami Szczawna Zdroju i przed amfiteatrem w parku Zdrojowym odbyła się prezentacja oddziałów i dowódców.

To niezwykłe widowisko odbyło się dzięki organizatorom:
Gmina Stare Bogaczowice, Miasto Szczawno Zdrój, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina i Pałac Struga.