ASP Kraków – zajęcia terenowe studentek III roku KKiRMŚ
11.04.2022 - 13.04.2022

Prezes Fundacji Pałac Struga nawiązała współpracę z dr Anną Frączek-Sajdak adiunkta z Pracowni Konserwacji i Restauracji Malowideł ściennych z ASP Kraków pod kierunkiem dr hab. Grażyny Schulze-Głazik prof.ASP.

Efektem nawiązanej współpracy były kolejne zajęcia terenowe, tym razem dla studentek III roku. W dniach od 11 do 13 Kwietnia 2022 gościliśmy asystentki PKiRMŚ: mgr Reginę Główczak i mgr Karolinę Molgę oraz 13 studentek. Prace odkrywkowe były prowadzone w salach I piętra Pałacu Struga. Była to kontynuacja odkrywek nawarstwień malowideł ściennych, w sali balkonowej, jadalni oraz w salach w skrzydle wschodnim. Czekamy jeszcze na zakończenie analizy pobranych próbek tynku i farb ale już wiemy, że tych salach mamy 2 warstwy tynków renesansowych z malowidłami na całej powierzchni ścian, oraz kolejne warstwy malarskie z okresu baroku, klasycyzmy i XIX wieku.

Pałac w Strudze miał ogromne szczęście, ponieważ koleni właściciele dokonali stosunkowo niewiele przebudów. Jest to niezwykle rzadko spotykane aby obiekt zachował swoją pierwotną bryłę. Największych zmian dokonano w sali balowej ale reszta ścian pierwszego i drugiego piętra przez setki lat pozostawała nie zmieniona, tylko pokrywana kolejnymi warstwami tynków i malowideł. Dopiero zaczęliśmy odkrywać skarby znajdujące się na ścianach ale już wiemy, że Pałac Struga to unikatowy obiekt ze względu na ilość i jakość zachowanych malowideł. Przed nami ogrom prac konserwatorskich ale także jeszcze wiele malowideł do odkrycia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne praktyki i odkrywki w przyszłym roku i kolejnych latach.

Efekt odkrywek z ostatnich 4 lat będzie można oglądać podczas zwiedzania pałacu, do czego serdecznie namawiamy.

Bardzo prosimy o wsparcie 1,5% z PIT prac konserwatorskich i remontowych (Fundacja Pałac Struga, KRS 0000685596)