ASP Kraków – zajęcia terenowe studentek III roku KKiRMŚ
20.06.2022 - 30.06.2022

W czerwcu studentki III roku z Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł ściennych z ASP Kraków pod kierunkiem dr hab. Grażyny Schulze-Głazik prof.ASP, ponownie zawitały do Pałacu Struga.

W dniach od 20 do 30 czerwca 2022 pod czujnym okiem asystentek PKiRMŚ: mgr Reginy Główczak i mgr Karoliny Molgi prowadziły dalsze prace odkrywkowe w salach I piętra Pałacu Struga. Kontynuowały odkrywki malowideł w sali balowej – na dolnej części ścian (poniżej portretów Cesarzy) oraz w salonie. Tym razem studentki skupiły się na powiększeniu odkrywek w tych dwóch salach aby podczas zwiedzania można było zobaczyć w jaki sposób były dekorowane sale w pałacu w okresie renesansu.

Pałac w Strudze miał ogromne szczęście, ponieważ koleni właściciele dokonali stosunkowo niewiele przebudów. Jest to niezwykle rzadko spotykane aby obiekt zachował swoją pierwotną bryłę. Największych zmian dokonano w sali balowej ale reszta ścian pierwszego i drugiego piętra przez setki lat pozostawała nie zmieniona, tylko pokrywana kolejnymi warstwami tynków i malowideł. Dopiero zaczęliśmy odkrywać skarby znajdujące się na ścianach ale już wiemy, że Pałac Struga to unikatowy obiekt ze względu na ilość i jakość zachowanych malowideł. Przed nami ogrom prac konserwatorskich ale także jeszcze wiele malowideł do odkrycia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne praktyki i odkrywki w przyszłym roku i kolejnych latach.

Efekt odkrywek z ostatnich 4 lat będzie można oglądać podczas zwiedzania pałacu, do czego serdecznie namawiamy.

Bardzo prosimy o wsparcie 1,5% z PIT prac konserwatorskich i remontowych (Fundacja Pałac Struga, KRS 0000685596)