725 – lecie wsi Adelsbach/obecnie Struga
19.06.2015 - 19.09.2015

Noc Kupały – 19.06.2015

Uroczyste obchody 725-lecia wsi Adelsbach (obecnie Struga) rozpoczął niezwykły spektakl autorstwa i w reżyserii Roberta Delegiewicza pt. „Noc Kupały”, w którym wystąpiła młodzież z naszej wsi. Współorganizatorami tego wydarzenia były nasze radne: pani Emilia Kmiecik i pani Izabela Kamińska którym serdecznie dziękujemy za ciężką, wspólną pracę. Dziękujemy także za pomoc w organizacji Sołtysowi Strugi panu Radosławowi Pruszyńskiemu oraz gminie Stare Bogaczowice a szczególnie paniom Agnieszce Lechowicz i  Annie Zakręt.
Oprócz spektaklu dla mieszkańców Strugi czekały dodatkowe atrakcje:

  • inscenizacja obrządku nocy świętojańskiej
    (święto przywitania lata – młodzieżowy teatr w Strudze),
  • rozpalenie ogniska,
  • konkurs na najładniejsze wianki,
  • gry i zabawy rodzinne, malowanie twarzy,
  • wręczanie nagród dla zwycięzców konkursów.

Dodatkowe atrakcje: ogródek piwny, grill z kiełbaskami.

Spotkanie z historią Strugi i zwiedzanie pałacu – 29.08.2015

II-ga częsć obchodów 725-lecia Strugi to „Spotkanie z historią” – dni otwarte. W dniu 29.08.2015 mieszkańcy Strugi mogli bezpłatnie zwiedzić pałac i zapoznać się z historią obiektu, wsi i regionu wałbrzyskiego. Zwiedzanie zakończyło się konkursem wiedzy historycznej.

Podczas dni otwartych był wyplatany wieniec dożynkowy, który został zaprezentowany podczas Dożynek gminnych w Starych Bogaczowicach.

Otwarcie wystawy poświęconej historii wsi 19.09.2015

Na zakończenie obchodów 725-lecia wsi Struga Krzysztof Wieczorek przygotował wystawę historyczną, dokumentujaca bogatą historię wsi Adelsbach-obecnie Struga. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w dniu 19.09.2015 roku.

Tablice z historią wsi stanowią stałą wystawę, którą można zobaczyć
podczas zwiedzania pałacu.