260 rocznica pierwszej Bitwy pod Strugą (05.07.1762 r.)
09.07.2022

Z okazji 260 rocznicy pierwszej Bitwy pod Strugą Fundacja Pałac Struga zorganizowała premierę książki  Dawida Golika i Jarosława Kryski pt. „Adelsbach 1762. Zapomniana porażka Fryderyka Wielkiego”.

Autorzy książki zaprezentowali tło historyczne oraz przebieg bitwy, która rozegrała się w naszej wsi – wówczas noszącej nazwę Adelsbach. Była to jedna z potyczek wojny siedmioletniej ale jednocześnie wielka porażka wojsk pruskich. Pomimo ogromnej przewagi liczebnej wojsk, Król Pruski Fryderyk Wielki postanowił wycofać armię ponieważ wojska austriackie zajęły bardzo dogodne pozycje na wzgórzach oddzielających wieś Adelsbach od Bad Salzbrunn i bezlitośnie z artylerii ostrzeliwały armię pruską. Była to bardzo krwawa bitwa.

Aby poznać szczegóły tej bitwy warto przeczytać książkę autorstwa Dawida Golika i Jarosława Kryski. Książkę można kupić w oficynie pałacowej i w ten sposób wspomóc prace konserwatorskie i restauratorskie w pałacu bo dochód ze sprzedaży książek Fundacja Pałac Struga przekazuje na ratowanie Pałacu Struga.