25. Europejskie Dni Dziedzictwa: „Krajobraz dziedzictwa dziedzictwo krajobrazu”
22.10.2017

Europejskie Dni Dziedzictwa powstały z inicjatywy Rady Europy na wzór francuskich „Dni otwartych zabytków”, polegających na  udostępnieniu szerokiej publicznosci obiektów na co dzień zamkniętych. W Polsce  po raz pierwszy Europejskie Dni Dziedzictwa zorganizowano w 1993 roku ale formuła „otwartych zabytków” okazała się niewystarczającą. Dla nas największym problemem jest to, że wiele lokalnych zabytków jest nieznana nawet dla najbliższych mieszkańców.

 

Dolny Śląsk to wyjątkowe miejsce – nasycenie regionu zabytkami jest wyjątkowe w skali Polski. W dalszym ciągu mieszkańcy nie wiedzą o wielu z nich i są obojętni na los ginących, dewastowanych i zapomnianych zamków, dworów, pałaców i kosciołów. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wiedzieć, widzieć, poczuć piękno i historię zabytków Dolnego Śląska na wyjątkową prelekcję znanego pisarza, dziennikarza, fotoreportera, grafika i znanego blogera: Hannibala Smoke – bardzo zaangażowanego w ratowanie ginących zabytków Dolnego Śląska.

 

17.09.2017 o g. 18:00

w niezwykłej scenerii sali kominkowej Pałacu Struga

Hannibal Smokę zaprezentuje: „Najpiękniejszą katastrofę swiata – zagłada pejzażu kulturowego na Dolnym Śląsku”

 

* * *

 

Wspólnie z Gmina Stare Bogaczowice pragniemy także zaprezentować lokalnych artystów, rękodzielników i twórców oraz ich wyroby podczas dwudniowego kiermaszu regionalnego:

 

16-17.09.2017 w godzinach 11:00-18:00

 

Parking przed pałacem zamienimy w stoiska z rękodziełem i produktami ekologicznymi, będzie można zakupić min. koronki, ceramikę, biżuterię a także pierniki karkonoskie-ręcznie dekorowane, sery, jaja, miód, itp. Będzie można samodzielnie dekorować zakupione pierniki. Można będzie zakupić wyjątkowe wyroby – doskonałe na prezenty a także porozmawiać z twórcami.

 

* * *

 

Zabytkowy pałac to nie tylko bryła budynku: architektura, wystrój i dekoracje. To także miejsce o szczególnej roli w dziedzinie kultury i sztuki. Do odradzającego się Pałacu Struga przywracamy działania kulturotwórcze – serdecznie zapraszamy na II Festiwal Teatralny:

 

16.09.2017 o g. 18:00

Teatr Aftyczny przedstawi 2 sztuki:

„A jedyna broń…to liczba” i „Oto człowiek”

Twórczyni Teatru Aftycznego, Sylwia Aftyka-Łoda pracuje z młodzieżą gimnazjalną w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu w grupach Teatralnych „Bez komentarza”. W klasach z innowacyjnym programem pt. „Poza czasem”, język polski został rozszerzony o wiedzę o teatrze i dramacie, wybrane zagadnienia z dziennikarstwa. W ramach zajęć pozalekcyjnych młodzież uczestniczy w warsztatach teatralnych: piszą scenariusze teatralne, wykonują kostiumy i scenografię, uczą się technik aktorskich. Są laureatami wielu konkursów ogólnopolskich.

Tego nie można przeoczyć! Bądźcie z nami.

Do zobaczenia 16 i 17 września!